Ploštice v súčasnosti zažívajú opätovný nárast výskytu. Už dávno nie je zásadou, že ploštice zamorujú hygienicky zanedbané priestory. Môžu sa vyskytnúť aj u Vás doma. Môžete si ju ku vám priniesť (aj) z 5 hviezdičkového hotela, internátu či, dopravného prostriedku. Ploštice sa dokážu presúvať z jedného bytu do druhého cez inžinierske siete. Vedia sa prichytiť na vašom oblečení či topánke, alebo sa vám ukryjú v najnenápadnejšom záhybe kufra. Plošticiam sa dobre darí v hniezdištiach vtákov, preto nemôžete v dome trpieť zahniezdené holuby.
Ploštica posteľná, tiež známa ako ploštica domová, je bezkrídly hmyz dosahujúci dĺžku 3,8 až 8 mm. Má je hnedasto-tehlové sfarbenie. Jej telo je sploštené (podľa tvaru svojho tela získala ploštica svoje pomenovanie). Odporúčame si pozrieť našu galériu obrázkov, kde ju môžete vidieť do detailov. Nakoľko je ploštica takmer neviditeľná musíte ju identifikovať podľa druhotných znakov. Môžu to byť tmavohnedé, alebo tmavočervené bodky na vašej plachte či matraci, jedná sa výlučky vašej krvi z tela ploštíc. Na miestach, kde sa môžu skrývať je cítiť nezvyčajný, výrazne zatuchnutý, horký až horko-kyslý zápach. Prípadne prezrite miesto kde spíte. Odsuňte skrinky, obráťte matrac, odšrobujte zástrčku. Je možné ži ich uvidíte na úteku do novej skrýše.
Ploštice sa rady zahniezdia tam kde ste najviac zraniteľní. Svoje stanovištia si pripraví v matracoch, zásuvkách, pod kobercami, za tapetou, jednoducho všade tam, kde budete vy a vaši blízki v noci spať. Jej navigačné schopnosti ju ku vám dovedú. Cíti totiž oxid uhličitý, ktorý vydychujeme a vie sa orientovať aj podľa teploty tela, ktorú vníma. Ploštica dokáže počas jediného útoku vysať až 3 násobok vlastnej váhy. Do vášho tela vstrekne anestetiká, aby ste sa nezobudili a látku zabraňujúcu zrážaniu krvi, aby jej nič nebránilo si na vás 5 až 10 minút nerušene pochutnávať. Pri veľkom zamorení môžete byť uštipnutí za noc až 500 krát, bez toho, aby ste to zistili skôr než anestetiká prestanú pôsobiť. Vtedy sú už ale ploštice opäť ukryté vo svojich škvarách odkiaľ Vás opäť za dva dni napadnú.
Ploštice sú naprogramované k prežitiu za každú cenu. Sú mimoriadne odolné. Prežijú pri teplotách -17 až 49 stupňov celzia. Nepodarí sa vám ich vyhladovať, a to ani ak by ste na niekoľko týždňov opustili váš domov. Bez potravy prežijú viac ako 140 dní. Sú schopné neustále si zlepšovať odolnosť voči chemickému prostrediu. Preto sú bežne dostupné insekticídy na ne takmer neúčinné a je potrebné použitie profesionálnej chémie, ktorá sa neustále vyvíja tak, aby s plošticami stíhala zápasiť. Popri odolnosti sú ploštice naprogramované k reťazovému množeniu. Každá dospelá ploštica dokáže zniesť až 5 vajíčok denne. Za optimistického predpokladu, že by ploštice znášali iba jedno vajíčko denne a samcov by sa rodilo viac ako samičiek, tak by sa z jedného dospelého jedinca mohla do pol roka vyvinúť kolónia 13 328 dospelých ploštíc.
Následkami útokov ploštíc popri prebdetých nociach a strachu z toho, čo na svojom tele nájdete ráno sú svrbivé štípance, poškodenia kože, alergie, choroby a infekcie.
Skúste identifikovať kontaminované miesta, dôkladne ich vyčistite, utesnite všetky škáry, diery, trhliny. Vyperte všetko posteľné prádlo na 90 stupňov. Premiestňujte ho však veľmi opatrne, aby ste z neho nevyprášili na zem vajíčka. Ak sa vám nepodarí útoky odvrátiť. obráťte sa na deratizátora.
Matrace sa prať nedajú natoľko je potrebné ich hĺbkovo vytepovať.
Verve Facility Services, s.r.o.
Lazaretská 3/A,
811 08 Bratislava